Web Tasarım - SEO - Web Tasarımı

Webimedya koordineli çalışır. Doğru planlama, nitelikli ve yeterli elemanlarla başarılı organizasyonlar gerçekleştirir.

Web Tasarım ve web siteleri günlük hayatın ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline geldi.Önemi bu derece büyüyünce arama motorlarında milyonlarca site yayın hayatına başlamış olup bu sitelerin kimi kişisel siteler, bloglar, kurumsal ve ticari siteler olmak üzere bir çok kategoriye ayırabiliriz.

Ülkemizde web sitesi sahibi olmak yada açmak artık çok basit hale geldi, hal böyle oluncada web tasarım kaliteleri ve iş kaliteside düştü. Örnek vermek gerekirse bir çok yerde 100 TL veya 200 TL’ye web sitesi yapan veya yaptığını sanan firmalar türedi.Malesef ülkemizde sektörün bilinçsizliği ve müşterilerin bilgilendirilmemesi yüzünden binlerce kötü site türedi.Arama motorları arama sonuçlarındaki kaliteyi arttırmak için kendi algoritmalarını çıkararak kaliteli siteleri ve kalitesiz siteleri ayırt edebilecek teknolojiye sahip oldular.Buda beraberinde rekabeti getirdi. Peki başarılı bir   web tasarımında olması gerekenler ve standartlar nelerdir?

  • Web tasarımında sadelik ve kullanışlılık her zaman için internet kullanıcılarının tercih sebebidir.
  • Web Tasarımın sadeliği verilmek istenen mesajın kullanıcıya net bir şekilde verilmesini sağlar.
  • Web tasarımlarında renk karmaşalarından kaçınılmalıdır. Tüm sitenin web tasarımında birkaç renkten oluşan renk kombinasyonu kullanılmalıdır. Web tasarımlarında çok farklı renk kullanımları internet kullanıcılarını fazlasıyla yorar ve siteden çok kısa sürede ayrılmalarına sebep olur.tablo düzeni
  • Web site tasarımlarında en az görsel tasarımlar kadar önemli olan bir konu sitenin kullanılabilir ve gezinti kolaylığının olmasıdır.
  • Web sitelerinde ek yazılım gerektiren sayfalar kullanılmamalıdır. Web siteleri ziyaretçileri tarafından ek yazılımlar genellikle güvenli olarak görülmemekte ayrıca yükleme işleminin belirli bir süre almasından dolayı kullanıcıların web sitelerini ziyaretlerini engelleyen en temel nedenlerin başında gelmektedir.
  • Web site tasarımlarında içerik kolay anlaşılır bir dille oluşturulmalıdır.W3C
  • Anlamı destekleyen web tasarımları ile web siteleri bütünleştirilmelidir.
  • İçeriğin etkileşimli olarak kullanıcıya sunulmasına olanak sağlayan web tasarımları her zaman için web sitelerine artı değer katar.